Elmex gelée dentální gel—25 g

Humánní léčivý přípravek

Je určen pro prevenci vzniku zubního kazu a fluoridaci zubní skloviny, léčbu počínající zubního kazu. Pro prevenci a ošetření citlivých zubů, obnažených zubních krčků a stavů spojených s nadměrným obrušování zubní skloviny. Čtěte pozorně příbalový leták.

Cena vč. DPH
269 Kč
299 Kč
Dostupnost
skladem


PDK: 3072999 | Zbozi: 18111259

Popis produktu

Je určen pro prevenci vzniku zubního kazu a fluoridaci zubní skloviny, léčbu počínající zubního kazu. Pro prevenci a ošetření citlivých zubů, obnažených zubních krčků a stavů spojených s nadměrným obrušování zubní skloviny. Čtěte podrobně příbalový leták.

Účinné látky

AMINOFLUORIDA MIXTA
NATRII FLUORIDUM

Užití

Prevence

Zubní kaz, citlivost zubů a obnažených zubních krčků

Dávkování

Dospělí: 1x týdně se na zubní kartáček nanese přibližně 0,5g gelu ( 1-2 cm, odpovídá 6,25 mg fluoridu), který se roztírá po povrchu zubů po dobu 2 minut. Nadbytek gelu se doporučuje vyplivnout a ústa vypláchnout.
Děti od 6-ti let: 1x týdně se na zubní kartáček nanesou přibližně 0,5g gelu ( 1-2 cm, odpovídá 6,25 mg fluoridu), který se roztírá po povrchu zubů po dobu 2 minut. Děti by přípravek neměly polykat! Po 2 minutách působení se doporučuje lehce vypláchnout ústa.
Aplikace prováděná stomatologem:
Dospělí a děti od 8 let: Tento způsob dentální péče se doporučuje provádět přibližně 2x ročně. U pacientů se sklonem ke kazivosti chrupu může být přípravek používán častěji.
Děti 6 - 8 let: Přípravek smí používat pod dohledem rodičů.
U rizikových pacientů (např: s ortodontickými aparáty) jsou indikovány 2 - 3 aplikace 1-2 cm gelu během týdne.
Ošetření citlivých zubů: Pro aplikaci na citlivé zuby se používá nejvýše 0,5g gelu ( 1-2 cm) gelu 2 - 3x týdně v závislosti na množství postižených ploch. přípravek se nanáší na zuby jemným kartáčkem a velmi jemně roztírá.
Přípravek je vhodný i pro preventivní dentální péči ve školách.

Kontraindikace

Přecitlivělost na složky přípravku.
Přípravek se nedoporučuje používat u dětí do 6 let a u osob s nekontrolovatelným polykacím reflexem.
V těhotenství a při kojení je možno používat pouze na výslovné doporučení lékaře.
V zubní ordinaci je kontraindikována aplikace přípravku pomocí speciální lžičky dětem do 8 let pro možnost jeho předávkování.
Přípravek se nesmí používat při fluoróze kostí nebo zubní skloviny.

Vedlejší příznaky

Velmi vzácně může dojít k podráždění sliznice dutiny ústní, popřípadě může k jejímu odlučování, mravenčení či otoku. V takových případech se nedoporučuje další aplikace přípravku. Při výskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se poraďte o dalším užívání přípravku s lékařem.

Fakta

Doporučuje se nejíst a nepít po dobu 30-ti minut po aplikaci přípravku, aby jeho účinnost nebyla nepříznivě ovlivněna.
Kalcium, magnézium, mléko, léky proti zvýšené kyselosti žaludku mohou účinnost fluoridu snížit při použití ihned po ošetření přípravkem.

Poznámka

Fluoridy se díky své přilnavosti k tvrdým zubním tkáním hromadí v jejich vnějších vrstvách a snižují tak rozpustnost skloviny. Současně svým antimikrobiálním působením potlačují nebo blokují metabolismus mikroorganismů v zubním plaku a zabraňují tak vzniku zubního kazu nebo jeho vývoj zpomalují. Aminfluoridy mají ve srovnání s anorganickými fluoridy mnohem vyšší přilnavost ke sliznici dutiny ústní a povrchu zubů díky přítomnosti bipolárních alkylových zbytků s dlouhými řetězci. To má za následek delší setrvání fluoridové části a vzniku tzv. fluoridového depotu. K dosažení tohoto cíle se osvědčila fluoridová kombinace použitá v přípravku elmex gelée jako nejúčinnější, protože dectaflur a fluorid sodný nejdéle potlačují hydrolýzu olafluru ve vodném prostředí slin.

Složení

1 g dentálního gelu obsahuje:
Léčivé látky: Aminofluorida mixta 33,190 mg (= olaflurum 30,32 mg, dectaflurum 2,87 mg), natrii fluoridum 22,10 mg
Seznam pomocných látek: Propylenglykol, hyetelosa, sacharin, ovocné aroma (jablečné aroma, menthon, aroma máty peprné, silice máty kadeřavé), čištěná voda.

Příbalový léták